Úterý, 19 března, 2024

Není obal jako obal. Skupina Kofola: Recyklované PET lahve jsou nejekologičtější

Udržitelnost a recyklace se stává každodenností nejednoho z nás, komu není životní prostředí lhostejné. K naplnění závazku dosáhnout v roce 2030 uhlíkovou neutralitu pokračuje Skupina Kofola.

sik, Pravda 26.07.2021 14:52 Rpety výroba mineralni vody Foto: Daniel Kaplavka
Ilustrační foto.
Z uhlíkové stopy skupiny tvoří pouze zhruba 14 procent vlastní činnost firmy a 86 procent emisí tvoří dodavatelé při produkci surovin či obalů. Kofola se tak intenzivně zaměřuje na hledání nejčistších řešení nejen u sebe, ale také u svých partnerů. „Najlépe obal je žádný obal,“ tomu věří Skupina Kofola a aktuálně nabízí stále více nápojů v točené formě. Úpravou obalů se tak Skupině daří snižovat emise vyprodukované třetími stranami a z odpadu se tak vytváří nový využitelný zdroj.

„Otázka, na kterou celý nápojový průmysl hledá odpověď je, jak najít rovnováhu mezi udržitelností podnikání a jeho dopadem na životní prostředí,“ říká Jannis Samaras, generální ředitel Skupiny Kofola. Jak dále vysvětluje, to znamená – jak vyrábět výrobky oblíbené mezi spotřebiteli v obalech co nejšetrnějších k životnímu prostředí, při zachování kvality výrobků a pohodlí spotřebitelů.

cenný materiál

Recyklované PET lahve jsou příkladem jak se dá odpad přetvořit na cenný materiál. Recyklovaným PET-om (Rpety) nejenže šetříme primární surovinu, ale navíc díky němu máme 90 procent úsporu CO2 a vdechujeme život každé nové láhvi s nižším dopadem na životní prostředí, informuje Samaras.

V roce 2019 uvedla na trh Kofola klášter kalcia – ta je vyráběna z recyklovaného PET materiálu. Stala se tak pionýrem Rpety materiálem ve Skupině Kofola. Dnes se celé portfolio minerální vody plní do lahví ze 100 procentního Rpety. Pouze za minulý rok tak Kláštorná kalcia ušetřila více než 420 tun panenského plastu. V tomto roce toto číslo bude ještě vyšší, jelikož poptávka po minerální vodě v ekologickém balení nadále roste. O 60 procent vyšší cena láhve klášterní kalcia ze 100 procentního Rpety stojí za úsporu až 90 procent CO2 při její výrobě oproti PET obalem z primární suroviny.

Sběr a třídění je důležité

„I když je PET materiál často vnímán negativně, patří k jednomu z nejlépe zpracovatelných obalových materiálů,“ informuje Jan dans, country manager společnosti ALPLA, dodavatele obalových materiálů. Jak tvrdí dans pokud totiž vezmeme v úvahu nejen to, zda se obal znovu může naplnit, ale i to, jaké znečištění či spotřebu vody doprovází jeho výroba, doprava, naplnění, případně znovu využití obalu, tak lahve vyrobené z recyklovaného PET materiálu patří k těm nejekologičtějším. Při jejich výrobě se spotřebuje třikrát méně vody než je tomu při výrobě skla a výsledkem je méně emisí. Důležité je však to, aby se u těchto typů obalů zajistil důsledný sběr – tedy aby se lahve nestaly součástí směsného odpadu.

Recyklovaný PET materiál se vyrábí z PET lahví, které jsou vytříděny v žlutých kontejnerech. „Naše firma se zaměřuje pouze na Rpety pro přímý styk s potravinami. PET materiál vhodný k recyklaci pro potravinářský průmysl nakupujeme po celé Evropě včetně Slovenska, zpracováváme ho v závodech v Rakousku a Polsku, které jsou uhlíkově neutrální, a samotné preformy, ze kterých se už vyfukují lahve, vyrábíme v Česku, „říká dans.

Prostředí ve kterém žijeme je důležité, ale i ochrana vodních zdrojů. „I proto jsme před lety navázali spolupráci se zemědělci, lesníky a starosty obcí v Rajecké dolině, abychom ochránili vodu a měli pod kontrolou kvalitu surovin pro výrobu nápojů,“ říká Samaras. Loni jsme díky spolupráci s místními získali certifikaci území jako BIO lokality pro volný sběr bylin a začali jsme v této oblasti šetrně pěstovat byliny, dodává generální ředitel Skupiny Kofola.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články