Středa, 7 června, 2023

Výbuch sopky na kanárském ostrově La Palma může trvat tři měsíce

Výbuch sopky Cumbre Vieja na kanárském ostrově La Palma a jeho následky mohou trvat 84 dní, prohlásili odborníci ve středu. Citovala jejich tisková agentura AP.

TASR 22.09.2021 12:00 Španělsko sopka La Palma erupce Foto: TASR / AP, Emilio Morenatti
Erupce sopky La Cumbre Vieja na španělském ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů v úterý 21. září 2021. Příval lávy zničil přibližně 100 domů na španělském ostrově La Palma.
Vulkanologické ústav Kanárských ostrovů uvedl, že jeho výpočet je založen na délce předchozích výbuchů na tomto španělském souostroví, po kterých tak jako po nejnovější erupci následovaly obrovské proudy lávy a dlouhotrvající seizmická činnost.

Ústav hlásil, že v úterý pozdě večer nastalo silné zvýšení počtu menších erupcí, při kterých zamíchané ve víně do vzduchu na ostrově La Palma kameny a žhavé uhlíky.

Úřady oznámily, že obyvatelé jsou stále sopkou ohroženi – například zemětřeseními, proudy lávy, jedovatými plyny, sopečným popelem a kyselým dešťům.

Od výbuchu sopky uplynulou neděli pohltily mohutné řeky nezastavitelné lávy – někdy až šest metrů vysoké – celkově 185 budov, většinu domů na venkově.

Láva nyní pokrývá 154 hektarů, uvedl vulkanologické ústav.

Proudy lávy směřovaly dolů svahem k zaľudnenejšiemu pobřeží ostrova La Palma. V úterý večer evakuováno kolem 1000 lidí z obce Todoque nacházející se přímo na pobřeží a celkový počet evakuovaných tak stoupl na přibližně 6000.

Dopad lávy, jejíž teplota překračuje 1000 stupňů Celsia, na masu vody může způsobit exploze a vytvořit mraky jedovatého plynu.

Urychlené evakuace pomohly zabránit obětem sopečného výbuchu, ačkoli škody na domech, infrastruktuře a zemědělské půdě jsou značné, uvedli představitelé.

Pohotovostní služby na ostrově se v úterý večer pokusili odvrátit část lávy pomocí čelních nakladačů, aby vyčistili cestu pro rozžhavené kameny, které měly následovat. Záchranáři doufali, že takto kameny přesměrují pryč od nemovitostí.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články