Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Potraviny ve vedrech – víte, jak skladovat majonézu či pečené maso?

Potraviny během tepla rychleji podléhají zkáze. Třeba proto dbát na jejich správné skladování, v opačném případě si lze přivodit i průjmové stavy.

TASR 26.07.2018 16:00 chladnička, skladování potravin Foto: Shutterstock
Při jakých teplotách třeba skladovat potraviny?
Hygienici z Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR jídlo radí držet v čistých kuchyňských nádobách odděleně, aby se do kontaktu nedostali suroviny a připravená jídla.

Zůstatky z majonéz, dresinků a studených omáček třeba skladovat při teplotě nula až čtyři stupně Celsia maximálně 48 hodin. Pečené, vařené, dušené a smažené maso vcelku při zmíněné teplotě zase nejvýše 24 hodin. „Chlazené krájené maso může být v chladničce nula až čtyři stupně Celsia 24 hodin, stejně tak lze postupovat s vakuově baleným masem po otevření obalu. Naložené maso by mělo vydržet přibližně 48 hodin, „informuje ÚVZ SR. Jde o doporučený čas skladování, nemusí být pravidlem, důležité je orientovat se údaji výrobce na obalu, také vůní a vzhledem.

Nespotřebované konzervy s ovocem, zeleninou, houbami či rybami v oleji třeba skladovat při teplotě nula až čtyři stupně Celsia nejvýše 24 hodin. Očištěná zda nakrájená zelenina vydrží při stejné teplotě 12 hodin. „Pokud ji spotřebitel plánuje použít jako ozdobu nebo zpracovat do salátů, třeba ji zpracovat co nejrychleji, a to do tří hodin,“ radí ÚVZ SR.

Zeleninové, luštěninové, těstovinové, rybí a ovocné saláty vydrží při teplotě nula až čtyři stupně Celsia 12 hodin, při teplotě pět až osm stupňů Celsia šest hodin. Vařené těstoviny, brambory, rýže, luštěniny a vejce na další zpracování, které byly přílohou pokrmu, lze skladovat při zmíněné teplotě 12 hodin, obložené mísy, masové nářezy, strouhané a krájené sýry zase 24 hodin, při teplotě pět až osm stupňů Celsia 12 hodin.

Teplo přeje například šíření salmonelózy. Jídlo konzumované v syrovém stavu třeba proto dokonale umýt, potraviny zase pořádně převařit nebo jinak tepelně upravit v pitné vodě. Slepičí vejce v jídlech musí být pořádně tepelně zpracované.

Důkladné vaření usmrcuje mikroorganismy, jídlo se však musí vařit minimálně 20 minut při teplotě 70 stupňů Celsia. Uvařené jídlo třeba ihned sníst, pokud se opět ohřívá, tak opět při minimální teplotě 70 stupňů Celsia. Důležité je zabránit křížové kontaminaci syrových a už uvařených jídel. Pro práci se syrovým masem by měly mít hospodyně speciálně vyhrazené kuchyňské pomůcky.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články