Pátek, 22 listopadu, 2024

Pivo v plastu skončí. Jaké alternativy zůstanou zákazníkům?

16
Konec piva v plastových lahvích. Plzeňský Prazdroj Slovensko se rozhodl definitivně skončit s PET lahvemi – a to o rok dříve než původně plánovali. Díky své nové strategií udržitelnosti se tak již nyní Prazdroj podařilo zbavit Slovensko více než 500 tun plastu.

sik, Pravda 29.06.2021 14:44 Pivo Foto: Marian Peiger – Plzeňský Prazdroj Slovensko
Ilustrační foto.
I průzkumy pivovarníků potvrzují fakt, že milovníci piva postupně přecházejí k udržitelnému životnímu stylu. Téměř 58 procent respondentů deklarovalo, že upřednostňuje právě zálohované obaly před jednorázovými.

Zálohování bude na Slovensku důležitým tématem nakolik už o půl rok se spouští zálohovací systém. „Zálohový systém pro plechovky a PET lahve je pro Slovensko krok správným směrem a Prazdroj je do jeho budování zapojen již od začátku prostřednictvím Slovenského sdružení výrobců piva a sladu,“ říká Martin Grygařík, obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Slovensko. Loni firma distribuovala více než čtvrtinu objemu všech nápojů ve vratných obalech, díky čemuž tak ve vratném obalu prodal každé druhé pivo.

Tématu snižování vlivu výroby na přírodu se Prazdroj věnuje nějaký ten pátek. Jednou z priorit společnosti jsou obaly, přičemž jejich cílem je, aby do roku 2030 byly všechny plně cirkulární neboli znovu použitelné nebo recyklovatelné. „Už loni jsme významně podporovali vratné skleněné lahve, které rostly v objemech nad očekávání o 17 procent,“ říká Grygařík. Firma podle něj vyvíjela nemalé úsilí na to, aby se pivo v plastových obalech přestalo na Slovensku prodávat již na konci tohoto roku, čili o rok dříve, než měli původně v plánu. „Také navyšujeme podíl recyklátu v našich plechovkách, aktuálně jsme na průměrné úrovni 40 – 50 procent,“ dodává Grygařík.

Zájem o recyklování je

„V případě vratných skleněných lahví až 65% dotázaných, kteří alespoň jednou měsíčně kupují pivo v prodejnách, oceňuje, že jde o vratný obal, jehož koupí nevzniká zbytečný odpad,“ říká Pavlína Kalousová, ředitelka firemních vztahů a komunikace odpovědná za udržitelný rozvoj Prazdroje. Jak dále dodává, více než polovina respondentů v průzkumu vnímá jako přínos to, že sklo je materiál, který se dá dobře recyklovat.

No pivo v plechovkách, je nejoblíbenější volbou lidí při jejich nákupu. V průzkumu až 60 procent spotřebitelů uvedlo, že vnímají zejména benefit jejich lehkosti. „. PET láhve zase více než polovina respondentů označuje jako praktické kvůli opakovanému uzavírání, avšak až 61 procent dotázaných jako hlavní nevýhodu uvádí, že představují odpad, kterého se třeba zbavit, dodává Kalousová. Pivní PET láhve však technologicky nelze opětovně recyklovat, jako je to například u skleněných lahvích.

I zmíněný zálohový systém tak z použité plechovky udělá opět novou s cílem snížení uhlíkové stopy. Hliník se dá totiž recyklovat do nekonečna bez změny parametrů, přičemž plechovka z recyklátu má v závislosti na jeho podílu, až o 80% nižší uhlíkovou stopu a na její výrobu je spotřebovaných až o 95 procent méně energie než u plechovky vytvořené z panenského materiálu, tvrdí Prazdroj.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články