Středa, 22 března, 2023

ERÚ zjišťuje nákupní ceny plynu tepláren. Zohlední je v cenách tepla

1
Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) zaslal dodavatelem tepla výzvu k poskytnutí podkladů o nákupu zemního plynu na rok 2022.

TASR 22.09.2021 09:36 plyn, Gajary Foto: Robert Hüttner
ilustrační obrázek
Úřad tak mapuje situaci tepláren, aby mohl posoudit vliv extrémního zvýšení ceny plynu u jednotlivých dodavatelů tepla. Úřad o tom informoval na své internetové stránce.

„ERÚ s ohledem na mimořádně nepříznivý vývoj cen zemního plynu na burze EEX (European Energy Exchange) v roce 2021 analyzuje situaci při nákupu zemního plynu teplárenská společnostmi na rok 2022, aby mohl posoudit vliv nákupních cen zemního plynu na regulované ceny tepla, hlavně s důrazem na ochranu zájmů Slovenské domácností, „uvedl úřad.

žena, účty, problém, starosti, dluh
ČTĚTE VÍCE
ANKETA: Největší dodavatelé plynu hovoří o vyšších cenách: Půjdou nahoru o přibližně 15 procent
Cena plynu například na pražské burze se meziročně téměř ztrojnásobila z přibližně 15 eur za megawatthodinu (MWh) na současných více než 43 eur za MWh. Mnozí dodavatelé tepla ale uzavřeny dlouhodobé kontrakty na dodávku plynu v době, kdy byla jeho cena příznivější. „Cílem úřadu je zamezení možným spekulacím na trhu s plynem určeným k vytápění. Úřad si takto v rámci svých kompetencí zmapuje celý trh a získá závazné informace o tom, kteří dodavatelé tepla již mají plyn na rok 2022 nakoupený, a kteří ještě ne a za jakou cenu. Na základě poskytnutých údajů úřad následně zváží další postup, „uvedl předseda ERÚ Andrej Juris.

Pause0% VolumeAd
Zvýšení ceny tepla v některých teplárnách přibližně o desetinu už avizoval státní MH Management, přičemž cena plynu je kromě zvýšení cen emisních povolenek hlavním důvodem zdražování.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články