Středa, 22 března, 2023

Syrah aneb jaké jsou původní bulharské odrůdy vína?

Jako znalci červeného i bílého vína jste už určitě někdy slyšeli o nesčetných kvalitách bulharského vína. I když jsou na trhu alkoholické nápoje vyráběné v Bulharsku dost přehlížené, přesto si začínají nacházet mnohem více příznivců.

Oproti vínům z Francie nebo z Itálie má totiž bulharské víno celou řadu zdravotních benefitů, neboť obsahuje mnohem větší množství antioxidantů. Odrůda Syrah sice nepatří mezi původní bulharská vína, nicméně i tu můžete pořídit ve specializovaném e-shopu.

Proč je Syrah tak populární?

Možná budete touto informací překvapení, ale odrůda Syrah začala být prvotně pěstována v údolí řeky Rhóny ve Francii. Postupem času se ovšem rozšířila i do ostatních zemí, například do Bulharska, kde ji místní vinaři začlenili do svých vinohradů vedle tradičních odrůd.

Červená vína Syrah jsou totiž skvělým příkladem kombinace jedinečné, a přitom intenzivní chuti plné švestek, borůvek a také fialek. Kromě toho se víno pyšní zajímavou jiskrou a nádechem červeného masa nebo černého pepře.

Tradiční bulharské odrůdy

Na specializovaném e-shopu, který se zaměřuje výhradně na dovoz tradičních bulharských vín, však naleznete celou řadu dalších odrůd. Vybírat můžete například z odrůd Gamza, Mavrud, Rubín, Misket a Melnik, které patří mezi tradiční bulharské odrůdy. Zvlášť velkou tradicí se pyšní odrůda Mavrud, o níž se bulharští vinaři dobře starají. Mezi místními obyvateli je víno Mavrud hodně ceněné, a proto se pije pouze při zvláštních příležitostech.

V jakých obalech lze víno zakoupit?

Chystáte-li se poprvé ochutnat konkrétní odrůdu bulharského vína, pak pravděpodobně nevyužijete balení BB. Nicméně pokud už jste našli své oblíbené víno, určitě zkuste možnost zakoupení v balení Bag in Box. Za výhodnější cenu dostanete kvalitní víno uskladněné ve speciálním obalu, z něhož můžete nápoj čepovat rovnou do skleničky. Tato možnost je dostupná třeba u odrůd Merlot, Cabernet nebo Chardon.

Pokud byste chtěli ochutnat jedinečné víno z bulharské provenience, pak stojí za zakoupení lahvinka vína Syrah. A při této příležitosti rozhodně ochutnejte některou z tradičních odrůd bulharských vinařů.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články