Pátek, 19 dubna, 2024

Postup při registraci nového vozidla

Ať už si člověk koupí nové auto nebo ojetinu, musí ho zaregistrovat. Co registrace auta obnáší? Jaké doklady je potřeba mít s sebou? A kolik to stojí?

Přihlásit vozidlo do registru silničních vozidel musí každý majitel, který chce s vozidlem na českých silnicích jezdit. S tím se pojí ještě jedna povinnost. Tou je sjednání povinného ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Lidově řečeno “zelená karta”.

Z povinného ručení jsou hrazeny škody, které vlastník vozidla způsobí při havárii třetím osobám. Pokud si člověk kupuje nové auto, je dobré přemýšlet i o havarijním pojištění, které naopak kryje škody na vlastním vozidle. 

Jaké kroky musí majitel podniknout k registraci nového vozidla? S následujícím návodem  bude registrace vozidla hračka.

Co je třeba splnit před registrací?

Před tím než majitel vyrazí na úřad, musí mít sjednané povinné ručení. To může sjednat online z pohodlí domova. Ušetří tím čas i peníze, protože při sjednání povinného ručení online nabízí pojišťovny slevy

Pak je nutné vyrazit na STK neboli stanici technické kontroly. Ve většině případů bude stačit jen evidenční prohlídka. Pokud se však jedná např. o auto, které dosud nebylo registrováno v ČR a jehož technická způsobilost doposud nebyla schválena, pak bude třeba i technická prohlídka.  

S novým autem je nutné absolvovat technickou prohlídku po 4 letech provozu a poté každé 2 roky. Co je potřeba na STK, aby vše proběhlo hladce? Když se chce člověk vyhnout zbytečným komplikacím, je dobré nechat si vozidlo před technickou prohlídkou zkontrolovat v autoservisu. 

Před samotnou registrací vozidla je nutné sjednat povinné ručení.

Kde registrace vozidla probíhá? 

Kdo má povinné ručení sjednané a evidenční prohlídku provedenou, může vyrazit na úřad a požádat o zápis změny vlastníka neboli registraci. Kdo zápis vozidla do registru provádí? 

Dříve byla registrace vozidla možná jen tam, kde bylo vozidlo dosud zapsáno, tedy v místě bydliště původního vlastníka. Tato povinnost již dnes není a vozidlo je možné registrovat na kterémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností

Jaká je lhůta pro registraci?

Na lhůtu pro registraci vozidla je třeba dávat pozor. Žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla je třeba podat do 10 pracovních dnů od podpisu kupní smlouvy.

Pokud není tato lhůta dodržena, hrozí udělení pokuty až do výše 50 tisíc korun.

Co je třeba mít s sebou?

Na úřad je mohou dostavit kupující a prodávající společně, nebo jeden z nich s plnou mocí od toho druhého. První varianta je ovšem vhodnější. Zejména prodávající by si měl totiž ohlídat, že vozidlo bude přepsáno na nového majitele.

Na obecní úřad je třeba přinést následující doklady:

  • doklady totožnosti,
  • plnou moc s úředně ověřeným podpisem (pokud se dostaví jen jedna ze stran),
  • zelenou kartu (povinné ručení),
  • velký a malý technický průkaz,
  • kupní smlouvu,
  • protokol o evidenční kontrole starý max. 30 dní,
  • žádost o zápis změny vlastníka
  • živnostenský list (podnikatelé) nebo výpis z obchodního rejstříku (právnické osoby)

Žádost o zápis změny vlastníka je formulář, který je dostupný na úřadě, nebo si ho lze předem vytisknout na webu úřadu.

Registrační značky se při převodu vozidla nemění. Kdo chce, může si požádat o registrační značky na přání. Ty však stojí 10 000 Kč za auto a 5 000 Kč za motorku.

Kolik se platí za registraci?

Za registraci vozidla se platí správní poplatek 800 Kč. Také je potřeba počítat s platbou 400 Kč za evidenční prohlídku. Zákon nestanovuje, kdo má poplatky platit, takže vždy záleží na dohodě mezi starým a novým vlastníkem. 

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články